ساینسیکا | دانلود کتاب، دانلود مقاله

بلاگ ساینسیکا

مواد لازم برای تلاش و پیشرفت تحقیقاتی

blog-post image

doi چیست؟

doi مخفف عبارت "Digital Object Identifier" است که ترجمه ی فارسی آن "شناسه شیء دیجیتال" است. doi یک شناسه ی دائمی برای مشخص نمودن اشیاء آنلاین به صورت منحصربفرد است. به این صورت که اگر به یک شیء دیجیتال مانند یک مقاله ی علمی، یک doi اختصاص داده شود می توان به راحتی آن را از میان میلیون ها شیء/مقاله ی دیگر پیدا نمود.

 

چه مقاله هایی doi دارند؟

استفاده از سیستم doi از سال 2000 میلادی شروع شده و مدیریت آن با بنیاد بین المللی doi است. اما عموما مقاله هایی که قبل از سال 2000 منتشر شده اند نیز دارای این شناسه می باشند. در واقع سیستم به این صورت است که هر ناشر می تواند از طریق سیستم doi برای مقاله های خودش شناسه دریافت کند و این موضوع محدودیت زمانی ندارد. یعنی اگر انتشاراتی الان قصد استفاده از این شناسه را داشته باشد می تواند برای تمام مقاله هایی که تا کنون منتشر کرده شناسه دریافت کند. متاسفانه نشریات علمی ایرانی اغلب این شناسه را ندارند.

لازم است بدانیم از سیستم doi تنها برای مقاله های ژورنالی استفاده می شود. به عبارت دیگر اگر جایی مقاله ای دیدیم که doi نداشت به این معناست که مقاله ی ژورنالی نیست. همین داشتن doi را می توان به عنوان ملاکی تقریبی از اعتبار مقاله نیز در نظر گرفت.

 

هدف از داشتن doi چیست؟

doi یک رشته عددی/حرفی است که به یک مقاله ی علمی آنلاین به صورت همیشگی لینک می شود. 

یعنی اگر شناسه doi یک مقاله را داشته باشیم می توانیم آدرس صفحه ی آن مقاله در سایت انتشارات آن را ببینیم. برای این کار کافی است doi را به آدرس وبسایت بنیاد بین المللی (http://dx.doi.org) اضافه کنیم. مثلا اگر doi یک مقاله 10.1016/0021-9290(71)90064-9 باشد با رفتن به آدرس زیر به صفحه ی مقاله هدایت خواهیم شد:

http://dx.doi.org/10.1016/0021-9290(71)90064-9

 

چطور از doi استفاده کنیم؟

وقتی به دنبال مقاله در زمینه ای خاص هستیم این شناسه برای ما فایده ای نخواهد داشت. چرا که ما تنها با کلمات کلیدی که موضوع مورد نظر ما را مشخص می کنند سر و کار داریم و آن ها را در جستجوگرهای مختلف مانند sciencedirect و google scholar جستجو می کنیم.

اما وقتی مقاله ی مورد نظرمان را یافتیم می توانیم با استفاده از این شناسه آن را در سیستم های دیگر و یا سیستم های تامین مقاله مانند سایت کتابخانه ی دانشگاه ها و یا سیستم مقالات ساینسیکا جستجو کنیم و از دقت بالای جستجو اطمینان داشته باشیم.