ساینسیکا | دانلود کتاب، دانلود مقاله

بلاگ ساینسیکا

مواد لازم برای تلاش و پیشرفت تحقیقاتی

blog-post image

هفت وجه تمایز میان pdf و epub

بسیاری از اشخاصی که به مطالعۀ متون الکترونیک می‌پردازند می‌خواهند بدانند به راستیepub  چیست و با pdf چه تفاوتی دارد؟ برای برخی این سؤال وجود دارد که چرا با وجود فرمت pdf، عده‌ای به دنبال استفاده از فرمت epub هستند؟ هر یک از این فرمتها چه استفاده‌ای دارند و به چه منظوری استفاده می‌شوند؟ اسنادی که با فرمت epub تهیه می‌شوند، دقیقاً با همان ظاهر تعریف شده در هنگامِ ساخت نمایش داده می‌شوند تا جایی که حتی می‌توان قابلیت تغییر اندازۀ فونت و زوم را هم غیرفعال نمود. در این یادداشت پس از مقدمه‌ای دربارۀ فرمت‌های pdf و epub، مقایسه‌ای بین این دو خواهیم داشت.


epub در واقع سر واژۀ electronic publication است که توسط تعداد زیادی از بسترهای نرم‌افزاری پشتیبانی می‌شود. امروزه نرم‌افزارها و اپلیکیش‌های متن‌خوان زیادی مانند ibook شرکت Apple، nook شرکت Barnes & Noble و Aldiko  اندرویدی، از فرمت epub پشتیبانی می‌کنند. فرمت epub یک فرمت استاندارد باز است به این معنی که قابلیت استفاده رایگان و عمومی دارد. این فرمت از نظر نحوۀ عملکرد و نمایش متن شبیه صفحات وب HTML می‌باشد. در واقع چگونگی نمایش و چاپ متن در آن قابل تعریفِ دقیق، مجزا و مشخص است (برخلاف فایل‌های‌ pdf که معمولاً به همان شکلی که نمایش داده می‌شود، چاپ خواهند شد). نکته مهم دربارۀ epub این است که به یک فرمت استاندارد صنعت نشر الکترونیک تبدیل شده و به سرعت جای خود را درمیان رایانه‌ها و وسایل همراه باز نموده است چرا که با تکیه بر متن و فارغ از صفحه‌بندی، این امکان را فراهم می‌نماید که متن، با نرم‌افزار متن‌خوان هماهنگ شود.


pdf نیز سرواژۀ portable document format شرکت Adobe است. می‌توان گفت یکی از فرمتهای قدیمی، کاربردی متون الکترونیک است و از نظر کاربرد دامنۀ وسیعی دارد. فرمت pdf قابلیت درج امضای دیجیتال داشته و می‌تواند در برابر تغییرات و ویرایش قفل و محافظت شود. این فرمت برای نمایش و چاپ توسعه و ارتقاء یافته است. فرمت pdf از این نظر که امکان درج افزونه‌هایی مانند تصویر، فیلم، تصاویر سه بعدی و نقشه را فراهم می‌نماید نیز دارای برتری است.

اکنون به شمارش هفت تفاوت بین epub و pdf می‌پردازیم:


1- نمایش و خواندن:
فایل‌های pdf دقیقاً به همان شکلِ اولیۀ طراحی، نمایش داده شده و خوانده می‌شوند. می‌توان گفت فایل‌های pdf ها روی pc و سیستم‌عامل مک بدون نقص نمایش داده می‌شوند اما نمایش و استفاده از آنها در وسایل همراه نظیر تلفن‌های همراه و تبلت به آن خوبی و بی‌نقص نیست در حالیکه فایلهای epub در وسایل همراه بهتر عمل می‌کنند.

2- شُهرت:
بنا به اظهار وب سایت رسمی شرکت Adobe، بدون در نظر گرفتن اسناد موجودِ تجاری و اسناد دفاتر دولتی، بیش از 150 میلیون سند با فرمت pdf  بر روی وب وجود دارد در حالیکه epub ها هنوز به چنین شهرتی نرسیده‌اند.

3- بسترهای گوناگون:
به همان نسبت که pdf و epub از نظر استاندارد باز متفاوت هستند، به همان نسبت هم چگونگی کاربرد آنها در بسترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گوناگون مانند ویندوز مایکروسافت، مک، لینوکس یا وسایلی مانند آی‌پد و کیندل متفاوت است.

4- صفحه‌آرایی:
قالب مورد استفاده و چگونگی نمایش تصاویر و جداول و افزونه‌های دیگر، در فایل‌های pdf ثابت می‌مامند در حالیکه در epubها،  محتوای قابل تغییری ارائه داده و بسته به نوع وسایل و نرم‌افزار مورد استفاده، متن بهینه می‌شود.

5- انعطاف و تطبیق‌پذیری:
در فایل‌های pdf، امکاناتی مانند اضافه نمودن یادداشت، توضیح و های‌لایت در دسترس است در حالیکه epubها فاقد چنین امکانات گوناگونی هستند. تکیۀ epubها فقط بر خواندن متن است.

6- توسعه‌پذیری:
بنا به نظر Adobe.com، بیش از 2000 عرضه کنندۀ ابزارهای نرم‌افزاری در زمینۀ ایجاد، ویرایش یا پلاگین و آموزش فایل‌های pdf فعال هستند که از این نظر هم فایل‌های pdf نسبت به epubها برتری دارند.

7- امنیت:
به مرور زمان، امکاناتِ امنیتی خوبی به فایل‌های pdf افزوده شده است. از این نظر نه تنها امکان امضای دیجیتال، قابلیت حفظ مالکیت را در فایل‌های pdf فراهم می‌نماید بلکه با استفاده از پسورد هم می‌توان از کپی یا چاپ شدن متون pdf جلوگیری نمود. از نظر امنیت،  epub ها، قابلیت پشتیبانی از DRM که سرواژۀ Digital rights management  و نوعی قفل نرم‌افزاری است را دارند که در واقع تضمین‌کنندۀ اختصاص محتوای خریداری شده به خریدار محصول نشر الکترونیک است.

اگر شما تا به حال فقط به استفاده از فایل‌های pdf عادت نموده‌اید، بد نیست به امکانات epub ها هم بیاندیشید و نمایش خاص و جذاب متن با این فرمت را نیز امتحان کنید.